خانه > داستان و خاطره, فضا - نجوم - فیزیک > به بهانه روز جهانی نجوم

به بهانه روز جهانی نجوم

19 اردیبهشت 1393 روز جهانی نجوم و 25 سالگی رصدخانه زعفرانیه

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ روز جهانی نجوم و ۲۵ سالگی رصدخانه زعفرانیه

جمعه برابر با ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳، برای من، مصادف با سه رویداد جالب بود.

  • روز جهانی نجوم
  • ۲۵ سالگی تاسیس رصدخانه زعفرانیه تهران
  • تولد خودم

اگر از منظر نجومی به این سه رویداد بخواهم نگاه کنم نوعی ارتباط و پیوستگی بین آن سه می یابم. یادم می آید بیش از ۱۰ سال پیش با آقای دکتر نوروزی بابت تهیه و تدارک وب سایتی برای نجوم با حضور سایر دوستان نشستی داشتیم. ایشان می خواستند که به زبان فارسی مرجعی اینترنتی برای اخبار، مقالات و رویدادهای نجومی تهیه گردد. خوشبختانه این کار با همت جمعی انجام، و سالیانی نیز ادامه داشت.

آن موقع اینجانب مسولیتی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشتم و رصد خانه زعفرانیه نجوم تهران نیز زیر نظر کانون پرورش اداره می شد. آشنایی مذکور مرا به این فکر انداخت که ارتباط خودم را با این رصدخانه بیشتر کنم. اما این ارتباط نه ارتباط مستقیم خودم بلکه ارتباط فرزندانم باشد.

از آنجائیکه از بدو تولدم به نجوم علاقه داشتم ( خوب راستش از بدو تولد که چیزی یادم نمی آید ولی از کودکی علاقه به نجوم داشتم ) لذا آشنایی مذکور بهترین فرصت بود تا دو دلبند عزیزم، دختران گلم را در رصدخانه زعفرانیه ثبت نام کنند. به این ترتیب به دو هدف می رسیدم. تحصیل آنها در نجوم که رشته مورد علاقه خودم بود و تربیت آنها. و البته چه چیز بهتر از علم نجوم که افق دید انسان را وسعت می بخشد.

آشنایی و علاقه مندی آنها به نجوم ادامه پیدا کرد و کوله باری از تجربه برای عزیزانم در پی داشت.

خوشبختانه، اکنون که به گذشته و حال نگاه می کنم بسیار خوشحالم. خوشحالم از اینکه آنها را در مسر زیبای علمی قرار داده ام، دختر گلم مریم عزیز بعنوان مدرس رصد خانه زعفرانیه سهمی در تربیت کودکان بعهده گرفته و بنوعی فعال عرصه نجوم گردیده است. سپیده عزیزم در کنار و بهمراه خواهرش در مناسبت های نجومی ایفاگر مسولیت هائی در رصد خانه زعفرانیه می شوند.

خوشحالم که آنها دوستان خوب نجومی پیدا کرده اند. خوشحالم که با زبان مشترک بخشی از گفتگوهای خانوادگی ام با عزیزانم به مسائل نجومی اختصاص می یابد.

و در خاتمه باید از جناب دکتر نوروزی عزیز بعنوان استاد فرزندانم و معلم اخلاق همه متعلمین خود تشکر و قدردانی ویژه بعمل بیاورم.

روز جهانی نجوم، ۲۵ سالگی رصدخانه و تولدم خودم مبارک!!!

 

جلیل فعال خواه

اردیبهشت ۱۳۹۳

 

برای فرستادن دیدگاه بایدوارد شوید.
IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.