بایگانی

بایگانی دسامبر

فیزیک ناممکن ها

چندی پیش دنبال کتاب جهان های موازی اثر میچیو کاکو (دانشمند فیزیک نظری) می گشتم که تو اینترنت کتاب فیزیک ناممکن های ایشون با ترجمه بسیار عالی را پیدا کردم.

واقعیتش سالها پیش که کتاب “علم به کجا می رود ماکس پلانگ” را خوندم ( اونموقع حدود ۲۰ سالم بود) شیفته این نوع فیزیک شده بودم و در هر فرصتی که از این نوع مطالب دستم می رسید با اشتیاق فراوان می خوندم. این کتاب هم بسیار به مباحث مطرح شده در کتاب علم به کجا می رود نزدیک هست. راستش حیفم اومد که اون را اینجا معرفی نکنم و هر چند اندک ولی روزنه بسیار کوچکی برای سایر علاقه مندان در این زمینه ایجاد کرده باشم.

فیزیک ناممکن ها

مطالبی از این کتاب گرانبها:

در ۱۹۰۰ ماکس پلانک در آلمان پیشنهاد کرد که انرژی بر خلاف تصور نیوتون پیوسته نیست بلکه در بسته هاییی کوچک و گسسته به نام “کوانتوم”قرار دارد. سپس در ۱۹۰۵ اینشتین فرض کرد که نور هم از این بسته های گسسته ی ریز (یا کوانتوم) ساخته شده است که بعدا آن ها را “فوتون” نامید. اینشتین با این ایده قدرتمند ولی ساده توانست اثر فوتوالکتریک را توضیح دهد، این که چرا وقتی نور به فلزات تابانده می شود آن ها از خود الکترون گسیل می کنند. امروزه اثر فوتو الکتریک و فوتون اساس تلویزیون، لیزرها، پیل های خورشیدی، و بسیاری از ابزارهای الکترونیکی جدید را می سازند. (نظریه فوتون اینشتین آن چنان انقلابی بود که حتا ماکس پلانک که معمولا پشتیبان عمده ی اینشتین بود نتوانست نخست آن را باور کند. پلانک در مورد اینشتین گفت ” اینکه او گاهی نتوانسته به هدف بزند… مثلا در مورد فرضیه ی کوانتونم های نور، نباید منجر به کنار گذاشتن وی شود.”)

سپس در ۱۹۱۳ فیزیکدان دانمارکی نیلس بور تصویری کاملا تازه از اتم را در اختیار ما گذارد که مانند یک منظومه ی خورشیدی مینیاتوری بود. اما بر خلاف منظومه ی خورشیدی در فضا، الکترون ها تنها می توانستند در مدارهای یا لایه هایی گسسته در اطرافل هسته حرکت کنند. وقتی الکترون از یک لایه به لایه ای کوچکتر با انرژی کم تر “می پرید” یک فوتون انرژی گسیل می کرد، و با جدب فوتونی دارای انرژی گسسته، به لایه ای بالاتر با انرژی بیشتر “می پرید”.

….

عکس تازه کنجکاوی از رسوبات ته نشین شده دریای باستانی در مریخ

حقیقا دیگر از این عکس نمیشود گذشت و آن را اینجا منعکس نکرد.

عکس تازه کنجکاوی از رسوبات نه نشین شده دریا باستانی مریخ

عکس تازه کنجکاوی از رسوبات نه نشین شده دریای باستانی مریخ

طبق توضیح ناسا این رسوبات گواه بر وجود دریای باستانی است و آنها طی میلیونها سال در بستر آن شکل گرفته اند.

http://go.nasa.gov/1w7drxS

 

Categories: مریخ Tags:
IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.