بایگانی

بایگانی آگوست

خروج سفیه فضایی وویجر از منظومه شمسی!

آیا براستی سفیه فضایی وویجر از منظومه شمسی خارج شده است؟

سفینه های فضایی دو قلوی وویجر در سال ۱۹۷۷ یعنی حدود ۳۶ سال پیش توسط سازمان فضایی ناسا آمریکا، به فاصله چند ماه از هم از زمین بسوی فضا پرتاب شدند. این دو سفینه که به وویجر ۱ و وویجر ۲ معروف هستند ماموریت داشتند و دارند که از منظومه شمسی خارج شوند. البته مسیر آنها با هم کمی متفاوت است بعبارتی آنها بعد از رسیدن به سیاره مشتری و با کمک گرفتن از میدان گرانشی آن ضمن تغییر مسیر شتاب بیشتری گرفته و به راه خود ادامه دادند. درحال حاضر وویجر ۱ نزدیک ۱۹ بیلیون کیلومتر از ما دور شده است و حدود ۳۶ ساعت طول می کشد تا اطلاعات آن بدست ما برسد.

من شخصا یادم می آیدکه قبل از پرتاب آنها کتابی به فارسی خوانده بودم که نوشته بود سازمان فضایی آمریکا قصد دارد سفینه های وویجر را راهی فضا کند تا ضمن گذر از کنار سیارات منظومه شمسی و مطالعه آنها پیغام زمینیان را به دیگران برساند ( البته اگر آنها را پیدا کند). از همان موقع علاقه زیادی به این پروژه داشتم و اخبار آن را پی گیری می کردم. در حال حاضر هم که نعمت بیکران اینترنت در اختیار همه است و اطلاعات را در آنی در اختیار همگان قرار می دهد به کمک امثال من شتافته تا اخبار را این سفیه ها را دنبال کنم.

وویجز ۱ در سر راه خود از کنار سیارات گذر کرد و عکسهای بسیار جالبی ( در زمان خودش ) به زمین و دانشمندان زمینی ارسال نمود. از جمله از زحل، مشتری و سیارات دور دست.

در حال حاضر بین دانشمندان بر سر اینکه آیا وویجر از منظومه شمسی خارج شده است یا نه کمی اختلاف هست. اخباری که تا کنون ناسا اعلام کرده بود دلالت بر این دارد که وویجر ۱ بعد از گذر از Termination Shock ( که حدود ۸ سال پیش اتفاق افتاد) و وارد شدن به هلیوسفر در حال حاضر در انتهای آن قرار دارد و البته در یک منطقه نا روشن بسر می برد.

ناسا چگونه این ادعا را دارد؟

ناسا ابزاری در این سفینه طراحی وجایگذاری کرده است که وظیفه اش آشکارسازی ذرات باردار کم انرژی و راستای میدان مغناطیسی خورشید است. در حال حاضر میزان ذرات باردار خورشیدی که به این سفینه می رسد بسیار کم شده است. گویا مثل اینکه گاهی به صفر هم می رسیده است. این بدان معنی می تواند باشد که مثلا وویجر منظومه شمسی را ترک کرده است. البته با توجه به اینک لبه مرز یک خط مشخصی ندارد و قبض و بسط می شود یا بعبارتی کش و قوس می آید نمی توان بر مرز هلیوسفر خط کشید. با اینحال میزان دریافت ذرات خورشیدی بگونه ای است که هم دانشمندان ناسا و هم بقیه دانشمندان ادعا می کنند که ذرات باردار خورشید تقریبا به صفر نزدیک شده است. اما مولفه دیگر هم باید مورد تایید قرار گیرد و آنهم موضوع تغییر راستای میدان مغناطیسی خورشید است. این نکته ایست که بین ناسا و دیگران اختلاف ایجاد کرده است.

طرح هنری از وضعیت سفینه های وویجر

ناسا می گوید که داده ها نشان می دهند که تغییر راستای میدان مغناطیسی با مدل های ما سازگاری ندارد. یعنی داده ها نشان می دهد که تغییر راستای معناطیسی آنگونه که انتظار داریم اتفاق نمی افتد. ( که البته باید می افتاد).

هفته پیش یکی از دانشمندان UMD که گروهی هستند که تقریبا سرپرستی ساخت همان دستگاه آشکار ساز را بر عهده داشتند مقاله ای منتشر و اعلام کردند که بر اساس مدل آنها وویجر ۱ در ژوئیه ۲۰۱۲ سامانه خورشید را ترک کرده است. آنها ادعا می کنند که بدلیل ساختار مغناطیسی پیچیده و لایه لایه در آن منطقه باز پیوند های معناطیسی هم ایجاد می شود. بنابر این بر اساس چنین نظریه ای وویجر ۱ در حال حاضر واقعا در فضای میان ستاره ای بسر می برد.

تصویری از دیسک تعبیه شده در وویجر یک که حاوی پیغام زمینیان است. البته اصوات و گفتارهائی از زمین به زبان های مختلف زمینیان از جمله گفتاری به زبان پارسی هم در آن تعبیه شده است.

تصویری از اطلاعات دریافتی از وویجر ها

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس زیر مراجعه نمایند

http://voyager.jpl.nasa.gov/

 

 

 

Categories: سفیه فضایی وویجر Tags:

قصه دیروز و امروز تکنولوژی کامپیوتر

۲۸ مرداد ۱۳۹۲ ۳ دیدگاه

قصه دیروز و امروز تکنولوژی کامپیوتر

چند روزیه که یک نسخه Installer linux روی تبلت گالکسی سامسونگم نصب کردم و از طریق آن ورژن غیر گرافیکی Ubuntu ( ابونتو ۹٫۰۴) ( یکی از توزیع های سیستم عامل لینکس)  را روی آن نصب کردم

مشخصات گالکسی تب من اینه: رم ۳۲ گیگ CPU 1.0 گیگا هرتز٫

بعد از نصب برنامه داشتم از طریق برنامه ترمینال با لینکس کار می کردم و برنامه Uptitude را اجرا کرده بودم. این برنامه بصورت غیر گرافیکی است و مشابه برنامه های Dos قدیمی می باشد. این برتامه بعد از اتصال به اینترنت تشخیص می ده که چه برنامه هائی روی اوبونتو نصب شده و نیاز به آپدیت داره و چه برنامه هائی وجود داره و نصب نشده.

می شه اونها را انتخاب کرد و شروع به نصب کرد. با عملیات شروع نصب، لینکس به اینترنت وصل می شه و شروع می کنه دانلود برنامه و سپس نصب آن. تصویر آن را در زیر ملاحظه می کنید.

گالکسی تب، اوبونتو، لینکس، لینوکس، کمودور 64

تصویر گالکسی تب

همینطور که داشتم با این برنامه کار می کردم و لیستها را بالا و پائین می کردم، حال و هوای کار با کامپیوتر خانگی کمودور ۶۴ تو ذهنم تداعی شد. رفتم به چندین سال پیش. زمانی که هنوز کامپیوترهای PC تازه متولد شده بودند و تصور اینکه کسی از آنها در منزل داشته باشد بعید بود. مثلا اونموقع که حد وسط دریافت دستمزد و حقوق ماهی ۴۰۰۰ تومن بود یکدستگاه PC با مشخصات ۱ مگا ( نه گیگ) رم و CPU اینتل ۲۸۶ درحدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزارتومان بود.

بنابر این تنها می شد امثال کامپیوتر خانگی اسپکتروم ، کمودرو ۶۴ یا نهایتا آمیگا در خانه داشت.

یادم می آد می رفتیم از مراکز توزیع و فروش نرم افزار این کامپیوترها برنامه می خریدیم و برنامه ها را می ریختند روی تیپ یا مثلا فلاپی دیسک ۵ اینچی و با ذوق و شوق می آوردیم اونها را روی کامپیوتر می دیدیم. مثلا یک برنامه کمکی اجرا می کردیم و لیست یا dir برنامه های روی فلاپی دیسک را می گرفتیم . چیزی مشابه تصویر فوق. بعد هر کدوم که خوشمون می اومد نصب می کردیم. حین نصب چراغ قلاپی درایو روشن می شد و می گشت دنبال برنامه بعد نصبش می کرد. برنامه چیزی در حدود مثلا چند ده کیلو بایت بود.

پس کافیه که شما تجربه اون دوران را داشته باشی و الان که با این برنامه ها کار می کنی دقیقا حس همان زمان را داشته باشی

اما و صد اما که تفاوت اینها از کجاست تا کجا؟ کافیه که شما یکبار دیگر به مشخصات و امکانات الان و اون دوران نظری بیندازید. البته فکر نکنید که زمان زیادی گذشته است. نه! در مقیاس تاریخی، گذر زمان مثلا ۲۴ یا ۲۵ سال واقعا چیزی نیست و علم و تکنولوژی به طرز حیرت آوری در مقایسه با ایام بسیار قدیم رشد کرده است. مثلا اگر هزاران سال طول کشیده تا آهن کشف بشه و با آن ابزارهای اولیه را بسازند، الان در کمتر از ۱۰-۲۰ سال ناگهان اینترنت اختراع و همگانی شده و عین ستاره منفجر و نور آن تمامی زمین را در بر گرفته است.

شاید شما هم چنین حس هائی را تجربه کرده باشید.

اما مقایسه دو ابزار فوق:

تبلت ۷ اینچی سامسونگ با مشخصات رم: ۳۲ گیگ، cpu 1.0  گیگ

کمودور ۶۴ ، با ۶۴ کیلو بایت !!!!!! حافظه یا همان رم، روشن که می کردی زبان برنامه نویسی بیسیک بالا می آمد و ۳۸ کیلو بایت حافظه آزاد داشت که با آن کار بکنی. تصورش بکن فقط ۳۸ کیلو بایت.

CPU 1 مگا هرتزی.

اما حس همان حسه. اینطور نیست؟

تهران امرداد ۱۳۹۲

جلیل فعال خواه

Categories: داستان و خاطره Tags:

چگونه می توان Instance Name سکیول سرور MS SQL Server را عوض کرد؟

How to change or rename Instance name in MS Sql Server?

برای تغییر نام یا تعویض Instance Name یک سرور سکیول دستورات زیر را در اسکریپت وارد نمایید

با دستور فوق نام سرور  را ملاحظه می کنید.

حال برای تغییر دستورات زیر را وارد نمایید

توجه: قبل از هر کاری از کلیه اطلاعات خودتان بک آپ تهیه کنید

برای Default Instance

برای Named Server

مجدد برای اطمینان از تغییر نام سرور می توانید دستور زیر را وارد نمایید

و در خاتمه sql server را ریستارت کنید

 

Categories: Microsoft, MSSQL Server Tags:

نحوه تعریف نام مجازی alias name برای SQL Server 2000 (مورد استفاده در replication)

 1. How to setup alias name in SQL Server 2000, generally to use in sql server 2000 replication

برای تعریف نام مجازی یا alias name بترتیب زیر عمل کنید

 1. از منوها Client network utility را باز کنید
 2. روی تب alias کلیک کنید
 3. روی کلید add کلیک کنید
 4. عنوانی در مقابل server alias وارد کنید (توجه داشته باشید که این عنوان دقیقا باید با نامی که برای sql server گذاشته شده است یکی باشد)برای این منظور و برای اینکه اطمینان حاصل کنید که نام سرور چی هست دستور پایین این متن را در query اسکیول وارد کنید و نام سرور را مشاهده نمایید. بعضی اوقات واقعا نام کامپیوتر با نام سرور اسکیول یکی نیست.
 5. می توانید named pipes یا tcp/ip را انتخاب کنید. اگر tcp/ip را انتخاب می کنید بهتر است در داخل کادر server name آی پی کلاینت را وارد کنید.
 6. کلید Ok را بزنید تا ذخیره شود
 7. یکبار سرویس sql server را ریستارت کنید

برای دسترسی به alias name مراحل زیر را انحام دهید

 1. از منوها Sql server Enterprise manager  را باز کنید
 2. از داخل Sql server group سرور مربوطه را باز کنید
 3. منوی Management را باز کنید
 4. روی سرور Sql server agent کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید
 5. روی تب Connection کلیک کنید
 6. از لیست باکس Local host server سرور مربوطه را انتخاب کنید و کلید Apply را بزنید

 

 

 

Categories: Microsoft, MSSQL Server Tags:
IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.