بایگانی

بایگانی آوریل

نحوه شرینک لاگ فایل MSSQL Server

۲۵ فروردین ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

Shrinking the Transaction Log in MSSQL Server

همچنانکه می دانید گاهی اوقات به هر دلیلی لاگ فایل سکیول سرور بیش از حد رشد می کند و حجم آن از جهت ذخیره سازی مشکل ایجاد می کند. برای این منظور شاید لازم شود که لاگ فایل را کوچک یا اصطلاحا شرینک کرد. این کار به دو طریق قابل انجام است. توجه داشته باشید که این دستورات صرفا برای لاگ فایل هست نه برای دیتابیس فایل

۱- از طریق Transact-SQL

2 – از طریق Microsoft SQL Server Management Studio

 • روی دیتابیس کلیک راست کنید
 • Properties را انتخاب کنید
 • Options را انتخاب کنید
 • Recovery Model را به Simple تغییر دهید و Ok کنید
 • دوباره روی دیتابیس کلیک راست کنید
 • به ترتیب Tasks > Shrink > Files را انتخاب کنید
 • File Type را به Log تغییر دهید
 • کلید OK را بزنید
 • دوباره روی دیتابیس کلیک کنید
 • properties را انتخاب کنید
 • Options را انتخاب کنید
 • Recovery Model را به Full تغییر دهید و OK کنید
Categories: MSSQL Server Tags:

اقیانوسی از آب زیر سطح یخی قمر زحل

۱۷ فروردین ۱۳۹۳ بدون دیدگاه

دانشمندان ناسا توسط سفینه کاسینی به شواهدی دست یافتند که نشان می دهد زیر سطح ماه زحل، انسلادوس، اقیانوسی از آب مایع در جریان است.

دانشمندان ناسا توسط سفینه کاسینی به شواهدی دست یافتند که نشان می دهد زیر سطح ماه زحل، انسلادوس، اقیانوسی از آب مایع در جریان است. دانشمندان احتمال می دهند که میکروب های فرازمینی بطور بالاقوه در اقیانوس مذکور موجود باشند.

دانشمندان سرگرم مطالعه جریان بخارهائی هستند که با فشار از زیر سطح یخ زده این ماه به بیرون دمیده می شود.

برگرفته از سایت ناسا

Categories: فضا - نجوم - فیزیک Tags:

مهبانگ و جهان های چندگانه

خوب یادم هست زمانی که نوجوان بودم مقاله ای در مورد مهبانگ یا انفجار اولیه مطالعه کردم و از آن تاریخ به بعد علاقه زیادی به تعقیب این موضوع از نجوم داشتم.

همچنانکه می دانید جهان ما یا بعبارتی کیهان، تشکیل شده است از میلیونها کهکشان که در درون خود میلیاردها ستاره، سیاره، سیاهچاله و غیره دارد. این کیهان تقریبا حدود ۱۴ میلیارد سال پیش با یک انفجار اولیه آغاز شد. (خورشید ما ۵ میلیارد سال عمر دارد). در واقع بر اساس نظریه انشتین زمان و مکان از آن لحظه پدید آمد. دانشمندان سالها بدنبال اثر و نشانه های انفجار اولیه بودند و موفقیت هایی نیز در این زمینه کسب کرده بودند. اما ۱۷ مارس ۲۰۱۴ روز تاریخی در این زمینه بود زیرا دانشمندان گروه BICEP2 (تلسکوپی مستقر در قطب جنوب) موفق شدند نخستین شواهد  پندام (تورم) کیهانی را نیز بیابند. داده های بدست آمده از این تلسکوپ نخستین تصاویر از امواج گرانشی را نیز بدست داد. این یافته ها برای دانشمندان بقدری غافلگیر کننده بود که به تعبیری خواب آن را هم نمی دیدند.

تلسکوپ BICEP2

تلسکوپ BICEP2

 

بیایید باهم نگاهی به تاریخ مهبانگ بیندازیم.

همچنانکه در تصویر زیر می بینید جهان در ۱۰ به توان ۳۲- ام ثانیه متورم شد در ۱ میکرو ثانیه یعنی یک میلیونیم ثانیه پروتون ها تشکیل شدند. در یکصدم ثانیه همجوشی هسته ای آغاز شد. سه دقیقه بعد همجوشی هسته ای خاتمه یافت. ۳۸۰۰۰۰ سال تابش زمینه کیهانی طول کشید. بعد از آن فرم های  هیدروژن خنثی  و همچنین کیهان مدرن تشکیل و حدود ۱۳٫۸ میلیارد سال طول کشید. در واقع نور از ۳۸۰۰۰۰ سال به بعد قابل مشاهده بود. در واقع جهان قبل از آن مات بود زیرا میان ماده و نور ( الکترون و فوتون) بر هم کنش پایدار وجود داشت. پس از آن بود که جهان شفاف شد و فوتون هایی که آنها را بنام CMB (زمینه ریزموج کیهانی) می شناسیم آزاد شدند.

 

تاریخ جهان universe history

تاریخ جهان

 

مقوله مهبانگ خود به حد کافی هیجان انگیز هست اما نظریه های چندجهانی بیش از پیش بر پیچیدگی و هیجان موضوع می افزاید. بر اساس نظریه و یافته ها در واقع چین و شکن هایی در فضازمان درست پس از آغاز کیهان پدید آمده است. در واقع بخش هایی از فضا-زمان با سرعتی بیش از بخش های دیگر گسترده شدند. این موضوع می توانسته به شکل گیری “حباب هایی” از فضازمان بیانجامد که با رشد هر یک جهانی جداگانه پدید آمده باشد که قوانین فیزیک شان می تواند با همدیگر متفاوت باشد.

امروزه اندیشه پندام یک نظریه بسیار قوی محسوب می شود بطوریکه آلن گوت دانشمند فیزیک نظری از دانشگاه MIT که حدود ۳۰ سال پیش با همکارانش اندیشه پندام را پی ریزی می کردند معتقد است “به سختی می توان مدل هایی از پندام پدید آورد که به یک چند جهانی نیانجامد.”

 

امواج گرانشی ناشی از رخداد تورم (پندام) در تابش زمینه ی ریزموج کیهانی (CMB) یک الگوی قطبش پیچشی ضعیف ولی نمایان به وجود می آورند که به نام الگوی “حالت B” شناخته می شود. برای نوسان های چگالی که بیشتر قطبش CMB را ایجاد می کنند، این بخش از این الگوی آغازین دقیقا برابر صفر است. چیزی که اینجا می بینید الگوی حالت Bی واقعی است که توسط تلسکوپ BICEP2 دیده شده، و با الگویی که برای امواج گرانشی آغازین پیش بینی شده همخوانی دارد. پاره خط ها شدت و جهت قطبش را در نقاط گوناگون آسمان نشان می دهند. سایه های سرخ و آبی هم درجه ی پیچش ساعتگرد و پادساعتگرد این الگوی حالت B را می نمایانند. به عبارت دیگر، بردارهای تیره ی قطبش به گرد نقاط اوج دما در نقشه ی رنگی ریزموج آسمان می چرخند

 

به باور بسیاری از فیزیکدانان، جهان ما شاید تنها یکی از چندین جهان باشد. به گفته ی پژوهشگران، اگر جهان های چندگانه وجود داشته باشند، می توانند به هم برخورد کرده و نشانه هایی از خود در تابش زمینه ی ریزموج کیهان بر جای بگذارند.

 

برخی نکات این نوشته از سایت یک ستاره در هفت آسمان اقتباس شده است.

 

Categories: فضا - نجوم - فیزیک Tags:

بالابلند

سپیده فعال خواه - Sepideh Faalkhah

بالا بلند!
بر جلوخان منظرم
چون گردش اطلسی ابر
قدم بردار.

تابستان ۱۳۹۱

 

Categories: عکاسی Tags:

فصل دیگر

بی‌آن‌که دیده بیند،
در باغ
احساس می‌توان کرد
در طرح پیچ‌پیچ مخالفسرای باد
یأس موقرانۀ برگی که
بی‌شتاب
بر خاک می‌نشیند.

بر شیشه‌های پنجره

آشوب شبنم است.

ره بر نگاه نیست
تا با درون درآئی و در خویش بنگری.

با آفتاب و آتش
دیگر
گرمی و نور نیست،
تا هیمه خاک سرد بکاوی
در
رؤیای اخگری.

 

این فصل دیگری‌ست
که سرمایش
از درون
درک صریح زیبائی را
پیچیده می‌کند.

یادش به‌خیر پائیز
با آن
توفان رنگ و رنگ
که برپا
در دیده می‌کند!

هم برقرار منقل ارزیر آفتاب،

خاموش نیست کوره
چو دیسال:
خاموش
خود
منم!

مطلب از این قرار است:
چیزی فسرده است و نمی‌سوزد
امسال
در سینه
در تنم!

از مجموعۀ «شکفتن در مه» احمد شاملو

Categories: شعر Tags:
IP Blocking Protection is enabled by IP Address Blocker from LionScripts.com.